Najstarszy festiwal teatralny już w maju w Kaliszu

Najstarszy festiwal teatralny już w maju w Kaliszu

Już niedługo Kalisz zmieni się w stolicę polskiego teatru. Wszystko za sprawą Kaliskich Spotkań Teatralnych, które w dniach 13-21 maja odbędą się już po raz 57. Dzięki zróżnicowanemu repertuarowi, obejmującemu spektakle konkursowe, pokazy mistrzowskie oraz przedstawienia pozakonkursowe, widownia wydarzenia zapozna się z szerokim spektrum zjawisk teatralnych minionego sezonu. Liczba miejsc jest ograniczona, nie warto więc zwlekać z zakupem biletów.

Kaliskie Spotkania Teatralne to wydarzenie, które może pochwalić się aż 57-letnią tradycją, co czyni je najstarszym festiwalem teatralnym w Polsce. W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego i w innych lokalizacjach na terenie Kalisza przez ponad tydzień  (13-21 maja) odbywać się będą wydarzenia prezentujące najnowsze  osiągnięcia rodzimej sztuki scenicznej.

Spektakle konkursowe

Najważniejszym elementem festiwalu jest program konkursowy, obejmujący tym razem 8 spektakli w wykonaniu zespołów z całego kraju. Publiczność i dwa gremia jurorskie (profesjonalne i społeczne) przyglądać będą się pracy aktorów z takich instytucji jak Teatr Polski z Bydgoszczy, kaliski Teatr im. Bogusławskiego, kielecki Teatr Żeromskiego, krakowska Łaźnia Nowa, Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, TR Warszawa, warszawski Nowy Teatr (w koprodukcji z Centrum Nauki Kopernik).

Konkursowe przedstawienia akcentują społeczną rolę teatru. Spektakle „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” i „Krzywicka/Krew” dotykają tematyki walki o prawa kobiet. „Kieł” oraz „Raj. Tutorial” stawiają pytanie o możliwość realizacji konceptu utopii. Z kolei „Najgorszy człowiek na świecie” czy „Wszystko o mojej matce” to spektakle zderzające to, co osobiste z tym, co wspólnotowe. W programie znalazły się również takie pozycje, jak „Henrietta Lacks”, spektakl prowokujący pytania dotyczące nauki i etyki, a także przedstawienie „Robert Robur” prezentujące futurystyczną wizję społeczeństwa.

Zróżnicowany repertuar gwarantuje widzom zapoznanie się z pełnym obrazem minionego sezonu teatralnego w Polsce. Festiwal jest całkowicie poświęcony aktorom i sztuce aktorskiej. Co roku najlepsze kreacje aktorskie są nagradzane. O tym kto znajdzie się w gronie wyróżnionych, zdecydują specjaliści ze świata teatru (3-osobowe jury profesjonalne) oraz przedstawiciele kaliskiej publiczności (5-osobowe jury społeczne). Obie nagrody przyznawane są niezależnie i są wręczane ostatniego dnia festiwalu. W tym roku w jury profesjonalnym znaleźli się:  Bogusław Kierc – aktor i reżyser, Monika Kwaśniewska – redaktorka magazynu teatralnego „Didaskalia” i asystentka w Katedrze Teatru i Dramatu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Nadia Sokolenko – ukraińska teatrolożka i krytyczka teatralna

Spektakle mistrzowskie

Programowi konkursowemu towarzyszą pokazy mistrzowskie. Pierwszy z nich to „Wieloryb the Globe”, wyjątkowy spektakl z udziałem Krzysztofa Globisza, który powraca na scenę po ciężkiej chorobie. Drugą propozycją w ramach pokazów mistrzowskich będzie farsa „Kto nas odwiedzi”, w której zobaczymy znakomity duet aktorski – Jadwigę Jankowską-Cieślak i Jana Peszka.

Spektakle pozakonkursowe

Podczas 57. edycji KST nie zabraknie również widowisk, które w inspirujący sposób poszerzają definicję aktorstwa i towarzyszą programowi głównemu. „Jeden gest” to przedstawienie dogłębnie wchodzące w świat Głuchych. Spektakl porusza kwestie porozumiewania się i komunikacji. W „Hymnie do miłości” w reżyserii Marty Górnickiej usłyszymy, jak różnorodny chór wykonuje swoje wersje hymnu, patriotycznych, religijnych i ludowych pieśni, tworząc złożoną opowieść o demokracji. Ostatnią propozycją organizatorów w ramach tego bloku jest „Welcome Home Boys” w wykonaniu Kinoteatru Mumio. Pełna absurdalnego humoru i zwrotów akcji opowieść będzie rozgrywać się równocześnie na ekranie oraz na scenie.

Bilety i wydarzenia towarzyszące

Sprzedaż biletów prowadzona jest za pośrednictwem strony internetowej www.kaliskie.org/bilety, a także w kasach kaliskiego Teatru. Regularna sprzedaż nie obejmie przedstawienia „Jeden gest”, które prezentowane będzie 13 maja w ramach Dnia Teatru Publicznego. Limitowane wejściówki w cenie 500 gr oraz w liczbie dwóch sztuk na osobę zakupić będzie można jedynie stacjonarnie, w dniu przedstawienia.

Nie wszystkie atrakcje KST będą odpłatne. Publiczność za darmo weźmie udział w wydarzeniach towarzyszących, których lista wciąż się poszerza. W teatralnej Malarni odbędą się spotkania z twórcami, czytanie dramatu, koncerty i wieczorne imprezy. Miłośnicy teatru wezmą udział również w silent disco, podczas którego muzyka pobrzmiewać będzie jedynie w słuchawkach, noszonych przez wszystkich uczestników „potańcówki”.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na www.kaliskie.org.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

program_57kst.jpg

grafika | 8,27 MB

Pobierz
zapowiedź_57KST.docx

docx | 498 KB

Pobierz
program_57kst.docx

docx | 14,1 KB

Pobierz
kst2017_plakat.jpg

grafika | 3,95 MB

Pobierz
Wszystko o mojej matce fot. Klaudyna Schubert (13).jpg

grafika | 559 KB

Pobierz
Żony stanu fot.Monika Stolarska (1).jpg

grafika | 1,53 MB

Pobierz
robert robur foty Magda Hueckel (2).jpg

grafika | 202 KB

Pobierz
Raj_Tutorial Natalia Kabanow (4).jpg

grafika | 4,55 MB

Pobierz
Najgorszy_człowiek_na_swiecie_fot_Bartek_Warzecha (1).jpg

grafika | 8,36 MB

Pobierz
Krzywicka Krew Fot. Karol Budrewicz (2).jpg

grafika | 6,02 MB

Pobierz
Henrietta Lacks - fot. Rafał Paradowski (1).jpg

grafika | 7,4 MB

Pobierz
Kieł fot. Bartosz Żurowski (5).jpg

grafika | 261 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Znamy zwycięzców 57. Kaliskich Spotkań Teatralnych

W niedzielę (21 maja) zakończyła się 57. edycja najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce. Przez 9 dni widzowie mieli możliwość obejrzenia 13 przedstawień najlepszych zespołów teatralnych z całego kraju, a także wzięcia udziału w licznych wydarzeniach dodatkowych. Grand Prix jury profesjonalnego otrzymał zespół aktorski spektaklu „Wszystko o mojej matce” w reż. Michała Borczucha, natomiast jury społeczne nagrodziło aktorki występujące w przedstawieniu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” w reż. Wiktora Rubina.
WERDYKT JURY 57. KALISKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH – FESTIWALU SZTUKI AKTORSKIEJ

Jury z satysfakcją i radością podkreśla przemyślaną i przejrzystą kompozycję całego programu festiwalu. Zestawienie zaproponowane przez kuratorów – Weronikę Szczawińską i Grzegorza Reske – pozwala zobaczyć najciekawsze kierunki rozwoju współczesnej sztuki aktorskiej, wykraczające poza ramy nawykowo przyjętej teatralności, testującej nośność i skuteczność różnorodnych konwencji i technik, zaczerpniętych również z innych obszarów sztuki i humanistyki. Szczególnie wyraźnie widoczna jest tendencja do zmiany relacji w procesie pracy nad spektaklem, zmierzająca w kierunku kreacji zbiorowej i zawieszenia tradycyjnych hierarchii.
57. KST na półmetku

Od soboty w Kaliszu trwają 57. Kaliskie Spotkania Teatralne – najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Za nami już 5 przedstawień konkursowych, a także spektakl mistrzowski z udziałem Krzysztofa Globisza. Przed publicznością pozostały jeszcze 3 przedstawienia konkursowe, 2 pokazy mistrzowskie oraz spektakle i wydarzenia z programu pozakonkursowego.
Weekend otwarcia KST za nami. Od środy mistrzowie.

Występem bydgoskiego Teatru Polskiego rozpoczęła się 57. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych. A już w środę (17 maja) blok mistrzowski otworzy spektakl „Wieloryb The Globe”, w którym zobaczymy Krzysztofa Globisza powracającego na scenę po ciężkiej chorobie. KST to najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Wydarzenie potrwa do niedzieli (21 maja).

Święto teatru od soboty w Kaliszu

W sobotę, 13 maja, zaczyna się 57. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych, najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce. Dzięki zróżnicowanemu repertuarowi, obejmującemu 8 spektakli konkursowych, 2 pokazy mistrzowskie i 3 przedstawienia pozakonkursowe, widownia zapozna się z szerokim spektrum zjawisk teatralnych minionego sezonu. Są jeszcze dostępne bilety na wybrane spektakle.