Weekend otwarcia KST za nami. Od środy mistrzowie.

Weekend otwarcia KST za nami. Od środy mistrzowie.

Występem bydgoskiego Teatru Polskiego rozpoczęła się 57. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych. A już w środę (17 maja) blok mistrzowski otworzy spektakl „Wieloryb The Globe”, w którym zobaczymy Krzysztofa Globisza powracającego na scenę po ciężkiej chorobie. KST to najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Wydarzenie potrwa do niedzieli (21 maja).

Kaliskie Spotkania Teatralne to jedyny w Polsce festiwal poświęcony aktorom i sztuce aktorskiej. W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego i w innych lokalizacjach na terenie Kalisza przez ponad tydzień (13-21 maja) odbywać się będą wydarzenia prezentujące najnowsze osiągnięcia rodzimej sztuki scenicznej. Najważniejszym elementem wydarzenia jest program konkursowy. W tym roku aż 8 zespołów teatralnych z całej Polski walczy o Grand Prix przyznawane przez jury profesjonalne oraz nagrodę przyznawaną przez kaliską publiczność.
Zaangażowanym społecznie i politycznie spektaklem „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” rozpoczęła się w sobotę tegoroczna edycja wydarzenia. Przedstawienie przywołujące postaci zapomnianych kobiecych bohaterek bogate było również w nawiązania do obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Publiczność nagrodziła spektakl owacjami na stojąco.
zony_stanu_13-05-2017_fot.j.seydak (18).jpg
Uzupełnieniem programu głównego, jak co roku, będą pokazy mistrzowskie. Są to prezentacje wybitnych kreacji największych gwiazd polskich scen. W tym roku do Kalisza przyjadą Krzysztof Globisz, Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz Jan Peszek. Już w środę (17 maja) odbędzie się pierwszy pokaz mistrzowski – „Wieloryb the Globe” w reżyserii Evy Rysowej. Przedstawienie opowiada historię wyrzuconego na brzeg oceanu wieloryba, któremu pomocy udzielają dwie działaczki Greenpeace’u. Spektakl to 100-minutowe spotkanie z doskonałą kreacją Krzysztofa Globisza. Przedstawienie oparte na tekście Mateusza Pakuły dedykowane jest odtwórcy głównej roli, który powraca na scenę po ciężkiej chorobie. Drugim pokazem mistrzowskim będzie farsa „Kto nas odwiedzi”, w której zobaczymy doskonały duet aktorski – Jadwigę Jankowską-Cieślak i Jana Peszka. Spektakl w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego prezentuje historię starszego państwa – milady i jej lokaja, którzy od lat w noc sylwestrową praktykują nietypowy rytuał. Pokaz zaplanowany jest na niedzielę (20 maja).
Wieloryb the Globe, fot. Krzysztof Bieliński (23).jpg
Przed nami jeszcze 7 dni festiwalowych emocji i 11 spektakli. Pokazom przedstawień towarzyszy również bogaty program dodatkowy, na który złożą się koncerty, czytania dramatów i spotkania z artystami. Sprzedaż biletów odbywa się za przez stronę internetową www.kaliskie.org/bilety oraz w kasach kaliskiego teatru. Ceny wahają się między 25 zł a 70 zł. Miłośnicy teatru mogą także nieodpłatnie wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących KST, takich jak spotkania z twórcami, koncerty i wieczorne imprezy.

Więcej informacji na www.kaliskie.org.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Wieloryb the Globe, fot. Krzysztof Bieliński (35).jpg

grafika | 1,44 MB

Pobierz
Wieloryb the Globe, fot. Krzysztof Bieliński (16).jpg

grafika | 1,22 MB

Pobierz
Wieloryb the Globe, fot. Krzysztof Bieliński (1).jpg

grafika | 673 KB

Pobierz
kto nas odwiedzi, fot. kasia chmura (9).jpg

grafika | 2,44 MB

Pobierz
kto nas odwiedzi, fot. kasia chmura (6).jpg

grafika | 2,49 MB

Pobierz
kto nas odwiedzi, fot. kasia chmura (7).jpg

grafika | 2,46 MB

Pobierz
program_57kst.jpg

grafika | 2,57 MB

Pobierz
program_57kst.docx

docx | 14,1 KB

Pobierz
otwarcie_57KST.docx

docx | 14,3 KB

Pobierz
zony_stanu_13-05-2017_fot.j.seydak (24).jpg

grafika | 1,47 MB

Pobierz
zony_stanu_13-05-2017_fot.j.seydak (18).jpg

grafika | 1,09 MB

Pobierz
zony_stanu_13-05-2017_fot.j.seydak (17).jpg

grafika | 871 KB

Pobierz
zony_stanu_13-05-2017_fot.j.seydak (11).jpg

grafika | 800 KB

Pobierz
zony_stanu_13-05-2017_fot.j.seydak (1).jpg

grafika | 1020 KB

Pobierz
zony_stanu_13-05-2017_fot.j.seydak (9).jpg

grafika | 778 KB

Pobierz
zony_stanu_13-05-2017_fot.j.seydak (3).jpg

grafika | 784 KB

Pobierz
inauguracja_57KST_13-05-2017_fot.j.seydak (6).jpg

grafika | 927 KB

Pobierz
inauguracja_57KST_13-05-2017_fot.j.seydak (10).jpg

grafika | 759 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Znamy zwycięzców 57. Kaliskich Spotkań Teatralnych

W niedzielę (21 maja) zakończyła się 57. edycja najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce. Przez 9 dni widzowie mieli możliwość obejrzenia 13 przedstawień najlepszych zespołów teatralnych z całego kraju, a także wzięcia udziału w licznych wydarzeniach dodatkowych. Grand Prix jury profesjonalnego otrzymał zespół aktorski spektaklu „Wszystko o mojej matce” w reż. Michała Borczucha, natomiast jury społeczne nagrodziło aktorki występujące w przedstawieniu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” w reż. Wiktora Rubina.
WERDYKT JURY 57. KALISKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH – FESTIWALU SZTUKI AKTORSKIEJ

Jury z satysfakcją i radością podkreśla przemyślaną i przejrzystą kompozycję całego programu festiwalu. Zestawienie zaproponowane przez kuratorów – Weronikę Szczawińską i Grzegorza Reske – pozwala zobaczyć najciekawsze kierunki rozwoju współczesnej sztuki aktorskiej, wykraczające poza ramy nawykowo przyjętej teatralności, testującej nośność i skuteczność różnorodnych konwencji i technik, zaczerpniętych również z innych obszarów sztuki i humanistyki. Szczególnie wyraźnie widoczna jest tendencja do zmiany relacji w procesie pracy nad spektaklem, zmierzająca w kierunku kreacji zbiorowej i zawieszenia tradycyjnych hierarchii.
57. KST na półmetku

Od soboty w Kaliszu trwają 57. Kaliskie Spotkania Teatralne – najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Za nami już 5 przedstawień konkursowych, a także spektakl mistrzowski z udziałem Krzysztofa Globisza. Przed publicznością pozostały jeszcze 3 przedstawienia konkursowe, 2 pokazy mistrzowskie oraz spektakle i wydarzenia z programu pozakonkursowego.
Spektakle dwóch warszawskich teatrów w konkursie podczas prestiżowego przeglądu teatralnego

Już w najbliższy weekend w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu rozpocznie się 57. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych – najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce. Podczas wydarzenia trwającego od 13 do 21 maja, publiczność obejrzy m.in. 8 starannie wyselekcjonowanych spektakli konkursowych, obrazujących spektrum zjawisk teatralnych minionego sezonu. Szansę na Grand Prix oraz nagrodę publiczności mają także reprezentanci naszego regionu – artyści z teatrów TR oraz Nowego Teatru.

57KST// dzień 3. // 15-05-2017

Fotorelacja z trzeciego dnia 57. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych.