Spektakle dwóch warszawskich teatrów w konkursie podczas prestiżowego przeglądu teatralnego

Spektakle dwóch warszawskich teatrów w konkursie podczas prestiżowego przeglądu teatralnego

Już w najbliższy weekend w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu rozpocznie się 57. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych – najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce. Podczas wydarzenia trwającego od 13 do 21 maja, publiczność obejrzy m.in. 8 starannie wyselekcjonowanych spektakli konkursowych, obrazujących spektrum zjawisk teatralnych minionego sezonu. Szansę na Grand Prix oraz nagrodę publiczności mają także reprezentanci naszego regionu – artyści z teatrów TR oraz Nowego Teatru.

Kaliskie Spotkania Teatralne to oparty na formule konkursowej festiwal, którego celem jest wyróżnienie najciekawszych kreacji aktorskich minionego sezonu teatralnego, a także zapoznanie szerokiego grona odbiorców z najciekawszymi zjawiskami scenicznymi w Polsce. Co roku na deskach kaliskiego teatru występują najlepsze zespoły z całego kraju, które kreują trendy polskiej sceny teatralnej.

Ze względu na formułę wydarzenia i jego prestiżowy charakter, tylko nieliczne przedstawienia zostają zaproszone do uczestnictwa w przeglądzie. Stanowią one najciekawsze przykłady tworzące obraz aktualnych trendów, zarówno pod względem formy, jak i poruszanej tematyki. Tym razem w zaszczytnym gronie spektakli konkursowych znalazły się „Robert Robur”  z TR Warszawa, w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego oraz „Henrietta Lacks” Nowego Teatru, w reżyserii Anny Smolar. Wszystkie przedstawienia poddane zostaną ocenie jury profesjonalnego oraz jury społecznego, które stanowi głos kaliskiej publiczności teatralnej. Oba gremia oceniające przyznają niezależne nagrody, które zostaną ogłoszone ostatniego dnia festiwalu.

Unikalny charakter festiwalu, jego wieloletnia tradycja i rola w polskim życiu teatralnym, kierunkuje nasze działania. Myślimy o kolejnych edycjach Kaliskich Spotkań Teatralnych jako o przeglądzie najciekawszych i najważniejszych, nowych tendencji w sztuce aktorskiej w Polsce. Chcielibyśmy tworzyć festiwal, który będzie spotykał i weryfikował nowy język sceniczny we wszystkich jego przejawach.

Grzegorz Reske, kurator 57.edycji KST

Wyróżnienie podczas KST to nie tylko prestiż czy nagroda finansowa. To także okazja do promowania oferty kulturalnej Mazowsza na ogólnopolskim festiwalu. Oczy miłośników teatru i mediów z całej Polski zwrócą się w kierunku Kalisza, gdzie pojawią się cenieni artyści, znani ze scen najlepszych teatrów, ale również debiutanci i zespoły z mniej rozpoznawalnych ośrodków. Jednym z celów festiwalu jest także integracja polskiego środowiska teatralnego. Uczestnictwo w wydarzeniu daje młodym artystom niepowtarzalną okazję do dzielenia sceny z najznamienitszymi postaciami polskiego teatru, bowiem program KST tradycyjnie uświetnią pokazy mistrzowskie. Podczas tegorocznej edycji w ramach bloku mistrzowskiego obejrzymy wybitne kreacje takich gwiazd polskich scen, jak Krzysztof Globisz, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek.

Bilety na poszczególne spektakle wciąż są dostępne na stronie www.kaliskie.org/bilety. Za wstęp na poszczególne pokazy zapłacimy między 25 a 70 zł. W programie przewidziano także wydarzenia towarzyszące, jak koncerty, silent disco czy czytania performatywne, na które wstęp jest darmowy. Więcej informacji oraz szczegółowy program na www.kaliskie.org.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Henrietta Lacks - fot. Rafał Paradowski (1).jpg

grafika | 7,4 MB

Pobierz
program_57kst.jpg

grafika | 2,57 MB

Pobierz
program_57kst.docx

docx | 14,1 KB

Pobierz
spektakle_z_Warszawy_na_KST.doc

doc | 30 KB

Pobierz
Henrietta Lacks - fot. Rafał Paradowski (4).jpg

grafika | 1,35 MB

Pobierz
Henrietta Lacks - fot. Rafał Paradowski (2).jpg

grafika | 1,16 MB

Pobierz
robert robur foty Magda Hueckel (9).jpg

grafika | 6,14 MB

Pobierz
robert robur foty Magda Hueckel (8).jpg

grafika | 4,38 MB

Pobierz
robert robur foty Magda Hueckel (7).jpg

grafika | 3,55 MB

Pobierz
robert robur foty Magda Hueckel (2).jpg

grafika | 202 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Znamy zwycięzców 57. Kaliskich Spotkań Teatralnych

W niedzielę (21 maja) zakończyła się 57. edycja najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce. Przez 9 dni widzowie mieli możliwość obejrzenia 13 przedstawień najlepszych zespołów teatralnych z całego kraju, a także wzięcia udziału w licznych wydarzeniach dodatkowych. Grand Prix jury profesjonalnego otrzymał zespół aktorski spektaklu „Wszystko o mojej matce” w reż. Michała Borczucha, natomiast jury społeczne nagrodziło aktorki występujące w przedstawieniu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” w reż. Wiktora Rubina.
WERDYKT JURY 57. KALISKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH – FESTIWALU SZTUKI AKTORSKIEJ

Jury z satysfakcją i radością podkreśla przemyślaną i przejrzystą kompozycję całego programu festiwalu. Zestawienie zaproponowane przez kuratorów – Weronikę Szczawińską i Grzegorza Reske – pozwala zobaczyć najciekawsze kierunki rozwoju współczesnej sztuki aktorskiej, wykraczające poza ramy nawykowo przyjętej teatralności, testującej nośność i skuteczność różnorodnych konwencji i technik, zaczerpniętych również z innych obszarów sztuki i humanistyki. Szczególnie wyraźnie widoczna jest tendencja do zmiany relacji w procesie pracy nad spektaklem, zmierzająca w kierunku kreacji zbiorowej i zawieszenia tradycyjnych hierarchii.
57. KST na półmetku

Od soboty w Kaliszu trwają 57. Kaliskie Spotkania Teatralne – najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Za nami już 5 przedstawień konkursowych, a także spektakl mistrzowski z udziałem Krzysztofa Globisza. Przed publicznością pozostały jeszcze 3 przedstawienia konkursowe, 2 pokazy mistrzowskie oraz spektakle i wydarzenia z programu pozakonkursowego.
Weekend otwarcia KST za nami. Od środy mistrzowie.

Występem bydgoskiego Teatru Polskiego rozpoczęła się 57. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych. A już w środę (17 maja) blok mistrzowski otworzy spektakl „Wieloryb The Globe”, w którym zobaczymy Krzysztofa Globisza powracającego na scenę po ciężkiej chorobie. KST to najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Wydarzenie potrwa do niedzieli (21 maja).

57.KST bardziej dostępne dla widzów

W programie tegorocznych Kaliskich Spotkań Teatralnych znajdą się spektakle dostępne dla widzów, którzy na co dzień spotykają się z problemami w dostępie do kultury. Podczas 57. KST propozycję dla siebie znajdą nie tylko osoby anglojęzyczne, ale także osoby Głuche i osoby z niepełnosprawnością wzroku. Co więcej, spektakl, który przygotowany jest w Polskim Języku Migowym, będzie tłumaczony na język polski.