Znamy program 57. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych
Znamy program 57. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych

Znamy program 57. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych

Opublikowany

W dniach 13-21 maja uwaga miłośników sztuki ponownie skupi się na Kaliszu, gdzie odbędzie się 57. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych. Dziś oficjalnie ogłoszono program ramowy najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce. Na scenie zagoszczą znakomite spektakle z całego kraju.

Kaliskie Spotkania Teatralne to nie tylko najstarszy w kraju festiwal, ale także jedyny w Polsce poświęcony w całości aktorstwu. To także jedna z nielicznych tego typu imprez w Europie. Na tle przeglądów teatralnych wyróżnia go przede wszystkim wyjątkowa formuła, która na pierwszym miejscu stawia nowe kierunki i tendencje w sztuce aktorskiej. W czasie trwającego ponad tydzień festiwalu zobaczymy kreacje tworzone przez wybitnych artystów sceny wszystkich pokoleń, reprezentujących teatry z całej Polski, od Bydgoszczy po Wałbrzych.
Co roku w ramach KST pokazywane są najważniejsze spektakle i zjawiska teatralne ostatnich kilkunastu miesięcy, zgrupowane w kilku blokach: przedstawienia konkursowe, mistrzowskie, pozakonkursowe. Wybrane do programu konkursowego przedstawienia oceniane będą przez dwa niezależne gremia: jury profesjonalne, w którym zasiądą przedstawiciele środowiska teatralnego z Polski i zagranicy (aktor Bogusław Kierc, teatrolożka Monika Kwaśniewska i kuratorka Nadia Sokolenko), a także jury społeczne, złożone z kaliskich miłośników teatru reprezentujących głos publiczności. W ostatnich latach sale podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych wypełnione były po brzegi.
W trakcie nadchodzącej 57. edycji wydarzenia obejrzeć można będzie kilkanaście spektakli teatralnych. Sekcja konkursowa obejmuje [E1] następujące przedstawienia: „Henrietta Lacks”, wyprodukowana przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik i Nowy Teatr w Warszawie, „Kieł” z Teatru Żeromskiego w Kielcach, „Najgorszy człowiek na świecie” z kaliskiego Teatru im. Bogusławskiego, „Raj. Tutorial” z Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, „Robert Robur” z TR Warszawa, „Wszystko o mojej matce” z krakowskiej Łaźni Nowej, „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy i „Krzywicka/Krew” w Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Wg mnie główny nacisk powinien był położony na spektaklach konkursowych i o nich mowa w pierwszej kolejności. Można napisać też, że nie zabraknie spektakli dla osób głuchych („Jeden gest” + tłumaczony na migowy nasz „Najgorszy człowiek na świecie”).
Spektakle mistrzowskie - „Kto nas odwiedzi” z warszawskiego Och-Teatru i „Wieloryb the Globe” z krakowskiej Łaźni Nowej to spotkanie z niekwestionowanymi autorytetami: Jadwigą Jankowską-Cieślak, Janem Peszkiem i Krzysztofem Globiszem. W ramach sekcji pozakonkursowej kaliscy widzowie obejrzą „Jeden gest” z warszawskiego Teatru Nowego i „Hymn do miłości” z poznańskiego Teatru Polskiego, spektakle znacząco poszerzające tradycyjne rozumienie sztuki aktorskiej oraz wymykający się gatunkowym podziałom spektakl popularnego kinoteatru Mumio.
Na uczestników festiwalu czekają również wydarzenia dodatkowe. Miłośnicy teatru będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z aktorami, koncertach, czytaniu performatywnym i w wieczornym silent disco. Część wydarzeń towarzyszących odbędzie się poza terenem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.
Ceny biletów na poszczególne spektakle wahają się od 25 do 70 zł. Wstęp na wydarzenia towarzyszące festiwalu będzie darmowy. Więcej informacji na temat KST, a także szczegółowy program pojawi się wkrótce na stronie www.kaliskie.org.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

znamy_program_57KST.doc

doc | 31,5 KB

Pobierz
konf_NiD_foto_Piotr_St_Walendowski006.jpg

grafika | 262 KB

Pobierz
konf_57kst_foto_Piotr_St_Walendowski005.jpg

grafika | 171 KB

Pobierz
konf_NiD_foto_Piotr_St_Walendowski012.jpg

grafika | 120 KB

Pobierz
konf_NiD_foto_Piotr_St_Walendowski004.jpg

grafika | 142 KB

Pobierz
konf_NiD_foto_Piotr_St_Walendowski003.jpg

grafika | 114 KB

Pobierz
konf_NiD_foto_Piotr_St_Walendowski005.jpg

grafika | 90,1 KB

Pobierz
konf_57kst_foto_Piotr_St_Walendowski003.jpg

grafika | 223 KB

Pobierz
kst2017_plakat.jpg

grafika | 3,95 MB

Pobierz
kst2017_plakat maly.jpg

grafika | 1,09 MB

Pobierz
logo kst.png

grafika | 25,9 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Znamy zwycięzców 57. Kaliskich Spotkań Teatralnych

W niedzielę (21 maja) zakończyła się 57. edycja najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce. Przez 9 dni widzowie mieli możliwość obejrzenia 13 przedstawień najlepszych zespołów teatralnych z całego kraju, a także wzięcia udziału w licznych wydarzeniach dodatkowych. Grand Prix jury profesjonalnego otrzymał zespół aktorski spektaklu „Wszystko o mojej matce” w reż. Michała Borczucha, natomiast jury społeczne nagrodziło aktorki występujące w przedstawieniu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” w reż. Wiktora Rubina.
WERDYKT JURY 57. KALISKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH – FESTIWALU SZTUKI AKTORSKIEJ

Jury z satysfakcją i radością podkreśla przemyślaną i przejrzystą kompozycję całego programu festiwalu. Zestawienie zaproponowane przez kuratorów – Weronikę Szczawińską i Grzegorza Reske – pozwala zobaczyć najciekawsze kierunki rozwoju współczesnej sztuki aktorskiej, wykraczające poza ramy nawykowo przyjętej teatralności, testującej nośność i skuteczność różnorodnych konwencji i technik, zaczerpniętych również z innych obszarów sztuki i humanistyki. Szczególnie wyraźnie widoczna jest tendencja do zmiany relacji w procesie pracy nad spektaklem, zmierzająca w kierunku kreacji zbiorowej i zawieszenia tradycyjnych hierarchii.
57. KST na półmetku

Od soboty w Kaliszu trwają 57. Kaliskie Spotkania Teatralne – najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Za nami już 5 przedstawień konkursowych, a także spektakl mistrzowski z udziałem Krzysztofa Globisza. Przed publicznością pozostały jeszcze 3 przedstawienia konkursowe, 2 pokazy mistrzowskie oraz spektakle i wydarzenia z programu pozakonkursowego.
Weekend otwarcia KST za nami. Od środy mistrzowie.

Występem bydgoskiego Teatru Polskiego rozpoczęła się 57. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych. A już w środę (17 maja) blok mistrzowski otworzy spektakl „Wieloryb The Globe”, w którym zobaczymy Krzysztofa Globisza powracającego na scenę po ciężkiej chorobie. KST to najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Wydarzenie potrwa do niedzieli (21 maja).

Ruszyła sprzedaż biletów na 57. Kaliskie Spotkania Teatralne

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na ogólnopolski festiwal teatralny – 57. Kaliskie Spotkania Teatralne. Liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona, warto więc jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu zagwarantować sobie miejsce na najgłośniejszych spektaklach ostatnich sezonów teatralnych. Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-21 maja w Kaliszu.